ICT - Linkownia

Programy i aplikacje do wykorzystania w pracy z uczniami na lekcjach i podczas zajęć pozalekcyjnych


www.scholaris.pl

http://www.google.pl/intl/pl/earth/

http://geoportal.kzgw.gov.pl/gptkzgw/catalog/main/home.page

http://www.kzgw.gov.pl/pl/Wstepna-ocena-ryzyka-powodziowego.html

http://www.polskawliczbach.pl   (dane statystyczne na temat polskich miast, gmin, powiatów i województw)

http://www.wiking.edu.pl/

https://prezi.com/

http://prezi.com/l2drmykkel5p/o/

http://www.glogster.com/

http://www.spicynodes.org/    (tworzenie map mentalnych)

http://home.agh.edu.pl/~kakol/wsieci_pl.htm               (fizyka)

http://www.enauczanie.com/authoring/hotpotatoes

http://www.encyclopediainteractica.com/ (super symulacje na różne przedmioty)

http://www.powtoon.com/p/d6ivf35kUAL/ (tworzenie filmików i animacji)

http://www.youtube.com/watch?v=WSUeRGHBrJk (tworzenie lekcji na MOODLE)

http://www.edugis.pl/pl/dla-nauczyciela/baza-wiedzy-edugis  (geoportal)

http://www.stat.gov.pl/gus (portal GUS)

http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/Default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=377434.47469372704,518914.82447138533,380884.47469372704,520964.82447138533&variant=KATASTER  (mapy)

SAMODZIELNE TWORZENIE

Filmy animowane

http://goanimate.com - tworzenie filmów animowanych - postacie mogą mówić również po polsku (2 głosy do wyboru). Świetne do nauki języków obcych!

http://www.dvolver.com - filmy animowane, duży wybór postaci i tła. Wykorzystanie na lekcji: zadajemy dzieciakom temat filmu, każemy wejść na stronę, po skończonej pracy uczniowie wpisują nasz mail w okienko, które się wyświetli. Dostajemy pocztą link do strony z filmem ucznia/uczennicy. Działa, sprawdziłam na lekcjach z najsłabszą klasą w szkole:) (minus - brak polskich znaków (jest tylko “ó”)

http://monkeyjam.org/ - program do montażu filmu animowanego

 

Filmy

Windows Movie Maker - darmowy program do montażu filmu. Do ściągnięcia tu

Unlead Video Studio - montaż filmów, darmowy tylko na miesiąc

 

animoto.com - przydatne narzędzie do prostego, intuicyjnego montażu filmu ze zdjęć lub plików filmowych. Niestety, wersja bezpłatna pozwala na montaż zaledwie 30-sekundowego filmiku. Mimo to może się przydać:) Gotowy film uczeń może do nas wysłać mailem.

 

blogi

kidblog.org - strona, na której założymy blog klasy, dodamy konta uczniów. Ogromnie dużo możliwości. Poradnik krok po kroku (w j. angielskim, ale pomagają zrzuty ekranu): kidblog na youtube (PS na youtube znaleźć można poradniki do innych aplikacji, większość w j. angielskim).

 

Prezentacje on-line

http://prezi.com/ - lepsze niż PowerPoint :)

 

Gry, zadania

http://szaloneliczby.pl - quizy, testy, zagadki, ciekawostki, gry oraz materiały przygotowujące do egzaminów gimnazjalnych szczególnie polecane uczniom klas III.

http://learningapps.org - świetne aplikacje, między innymi wykreślanka, łączenie par, grupowanie pojęć, gra milionerze, testy wyboru, krzyżówki, linia czasu, zaznaczanie na mapie itd... Możesz stworzyć klasę, dodać do niej uczniów, wydrukować im loginy i hasła, przydzielić zadania. Uczniowie sami mogą tworzyć swoje zadania, a Ty masz do nich dostęp.

http://www.classtools.net/ - strona, na której można tworzyć gry (Arcade Game Generator w pasku po prawej stronie), diagramy, linie czasu, itd...)

http://www.proprofs.com/games/ - gry i puzzle do samodzielnego tworzenia

http://www.kubbu.com/ - Kubbu - darmowa strona (na 30 kont uczniowskich), na której można dodać konta uczniów i tworzyć dla nich gry i zadania. Duża zaleta - można analizować wyniki (learningapps jeszcze tego nie potrafi). Poradnik: http://prezi.com/kc9k3e4hozat/kubbu/.

 

Linie czasu

http://www.timetoast.com/ - konieczna jest bezpłatna rejestracja i najnowsza wersja programu Adobe Flash Player

 

Puzzle

http://www.jigsawplanet.com - bez logowania, wstawiamy zdjęcie, wybieramy rozmiar, można też wybrać liczbę elementów.

 

Awatar

http://www.voki.com/ - stwórz postać i spraw, by przemówiła Twoimi słowami. W wersji płatnej możemy założyć konta uczniom. W wersji bezpłatnej możliwość zalogowania dopiero od 13 roku życia, zatem nie dla naszych uczniów... ale możemy stworzyć awatara dla nich. Można też wkleić awatara jako widget w programie Smart Notebook. Jak to zrobić? Link: widżet

 

Plakat

http://www.glogster.com - tworzenie interaktywnego plakatu

 

Strona gazety

http://www.fodey.com/generators/newspaper/snippet.asp - możliwość stworzenia strony gazety w języku angielskim, nie rozpoznaje niektórych polskich liter (ę, ą i ż)

 

Książka

http://storybird.com/ - tworzysz klasę, zapisujesz uczniów, zadajesz temat, a oni piszą razem książkę, dodając do niej ilustracje.

http://myths.e2bn.org/index.php

 

Komiks, historyjka obrazkowa

http://www.toondoo.com/ - tworzenie komiksów i historyjek obrazkowych

makebeliefscomix.com/comix/

 

Mozaiki słowne

http://www.imagechef.com - po rozwinięciu paska create pojawia się wiele możliwości - mozaika słowna, napisy. Świetne na rozpoczęcie lekcji. Korzystam na j. polskim - zamiast wypisywać na tablicy z czym kojarzy się uczniom “WIOSNA”, uczniowie robią mozaikę słowną w kształcie motylka, kwiatka, w środku wpisując słowa kojarzone z tą porą roku:) Obrazek mogą zapisać na swoim komputerze.

http://www.wordle.net/ - klikamy “create your own”, działa podobnie jak imagechef

 

Ikonografika

 

 

Rysowanie

http://www.sumopaint.com/app/ - tu stworzymy rysunek (narzędzie lepsze od Painta). Po kliknięciu na flagę (w lewym górnym rogu) możemy wybrać język polski. Utworzony rysunek (plik) zapisujemy na dysku twardym.

 

Projekty

https://trello.com/ - strona do planowania zadań w projekcie, wpisujemy zadania, terminy itd... Powiązanie z docs.google (plik, który stworzyliśmy w dokumentach googla możemy dołączyć do trello jako załącznik do planowanego zadania).

 

Modele

http://www.cubeecraft.com/ - narzędzie do tworzenia papierowych modeli do wycinania i sklejania

 

GOTOWE MATERIAŁY

http://www.ceo.org.pl/pl/cyfrowaszkola/dobre-praktyki/polskie-szkoly - baza dobrych praktyk z różnych przedmiotów

http://www.scholaris.pl/ - portal, w nim podział na przedmioty, gotowe lekcje.

http://www.nina.gov.pl/ - rządowy projekt udostępniania materiałów (audio)wizualnych dla uczniów i nauczycieli. trzeba się zarejestrować. Dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych.

http://www.swiat-prezentacji.pl/ - gotowe prezentacje do pobrania, podzielone na kategorie. Uwaga - różny poziom (czasem prezentacje tworzone przez uczniów).

http://www.googleartproject.com/pl/http://www.googleartproject.com/pl/ - wirtualne wycieczki po muzeach, podział na muzea, dzieła i artystów.

http://www.tablice.net.pl/ - strona SMART TEchnologiest, gotowe lekcje, wyszukiwarka tematów z podziałem na przedmioty i etapy edukacyjne

http://www.historiasztuki.com.pl - portal historia sztuki, mitologia, architektura, historia ubioru (podział na wieki i epoki), malarstwo itd...

http://www.polona.pl/ - skany starych książek, czasopism i druków w oryginalnych wydaniach

http://www.kula.gov.pl/ - wirtualna podróż po Polsce i po polskiej kulturze i sztuce, oprowadza Wojciech Malajkat (dla młodszych dzieci, ale też do wykorzystania na historii, przyrodzie, j. polskim np. w Łodzi o Julianie Tuwimie). Strona również w języku angielskim (! nauka języka)

http://katalog.wp.pl/materialy-dla-nauczycieli/?ticaid=1fe33&_ticrsn=3#czytajdalej - katalog stron dla nauczycieli na wp

http://www.wiking.edu.pl/ - interesujące materiały z j. polskiego, historii i przyrody

http://www.cauchy.pl/test6/ - przygotowanie do sprawdzianu szóstoklasisty

http://exchange.smarttech.com/#tab=0 - strona na której znajdziemy gotowe materiały na tablicę Smart

www.filmy-dokumentalne.pl

http://www.ted.com/translate/languages/pl - filmy edukacyjne przetłumaczone na j. polski (raczej gimnazjum i liceum - głównie wykłady, różne tematy)

http://www.pinterest.com/duszekagnieszka/

 

 

gotowe materiały - PRZEDMIOTY

j. polski

http://www.ortofrajda.pl/ - nauka ortografii metodą kolorów, gry on-line

http://wolnelektury.pl/http://wolnelektury.pl/ - teksty lektur, które trafiły do publicznej domeny

http://www.dyktanda.net/ - dyktanda dla klas 1-3 i 4-6 - typowe uzupełnianki

http://www.maximus.pl/dl-sprawdzian_szostoklasisty-117.html - sprawdzian szóstoklasisty

http://język-polski.pl/ - polecam zwłaszcza dział “Umiejętności” - wskazówki jak pisać, np. opowiadanie.

http://www.jezykpolski.edu.pl/ - wszystko o dysleksji, dysortografii, w tym ćwiczenia dla dzieci.

historia

http://polmap.republika.pl/ - “od Mieszka do współczesności” - mapy, kalendarium, poczet królów, dynastie i in.)

http://www.historypin.com/map/ - portal historyczny, niestety w języku angielskim, w zakładce “map” (link) mapa ze zdjęciami - opisy w j. polskim

 

matematyka

http://szaloneliczby.pl/egzamin-gimnazjalny - materiały przygotowujące do egzaminów gimnazjalnych szczególnie polecane uczniom klas III

http://matzoo.pl/ - zadania matematyczne wg klas (od 1 do 6)

http://www.sp114.edu.pl/uczniow/matematyka/index.html - interaktywne zadania z matematyki i informatyki według klas

http://www.serwis-matematyczny.pl/ - krzyżówki, łamigłówki, gry logiczne, gry liczbowe, artykuły o matematyce, aforyzmy matematyczne

http://lubiematematyke.blox.pl/html - pomysły na lekcje dla klas IV-VI, cel dla ucznia, zadania i nacobezu (“na co będę zwracać uwagę”)

http://ito.hg.pl/cyferki.html - zadania dla młodszych dzieci (albo na rozgrzewkę na nauczanie indywidualne)

http://www.youtube.com/user/PPEInterklasa?feature=watch - filmy stworzone przez Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa, wiele z nich dotyczy matematyki - cykl “Matma, zobacz jakie to proste”, np. “suma liczb nieparzystych”, “odejmowanie nierówności stronami”, “przekrój bryły”, “prawdopodobieństwo”. Może zbyt trudne dla uczniów szkoły podstawowej - do sprawdzenia.

http://www.zabawymatematyczne.republika.pl/ - gry i zabawy matematyczne, strona stworzona przez nauczycielkę matematyki w szkole podstawowej

http://www.matmagwiazdy.pl/ - strona odsyłająca do filmów na you tube, lekcji stworzonych przez Tomasza Gwiazdę - pełne wykłady, 100% lekcji z matematyki dla szkoły podstawowej i gimnazjum.

http://www.geogebra.org/cms/pl/download -interaktywne, bezpłatne oprogramowanie do nauczania matematyki

http://www.klett.pl/zadania-interaktywne - fajne:) Uczeń wybiera postać, którą chce być, wpisuje swoje imię i nazwisko, wybiera dział i poziom trudności.

jakzosia.com

 

przyroda

http://www.naszkraj.org.pl/ - strona raczej dla młodszych dzieci o Polsce, Europie, świecie i kosmosie (mapy, informacje, zabawy)

http://dzieci.erys.pl/gry_i_zabawy - portal o lesie dla dzieci

http://www.sp102.pl/index.php?test=56 - test wiedzy o Polsce on-line Polska w Europie”

 

j. angielski

https://www.youtube.com/watch?v=ATSyefba2xg&list=PL7E41A36EC0578634 - chyba raczej dla młodszych dzieci, filmiki z nauką angielskiego na you tube

http://www.languageguide.org/angielski/ - słownik obrazkowy

http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/ - gry, “listen & watch”, “write & read”, gramatyka

http://www.activityvillage.co.uk

http://www.michellehenry.fr/default.htm

 

j. niemiecki

http://www.languageguide.org/niemiecki/s%3Fownictwo/ - słownik obrazkowy

 

TIK W SZKOLE - poradniki, samouczki

http://jokookun.jimdo.com/ciekawe-programy/ - opis działania aplikacji on-line,

http://www.youtube.com/user/DanaBSMART/videos?view=0 - instruktażowe filmiki o możliwościach tablicy multimedialnej,

https://docs.google.com/presentation/d/1ixanNOUAdJLjMZaIn_kQWTap1v-5UKkXrtyYdVlJQ4E/edit?usp=sharing - prezentacja - krok po kroku aplikacje internetowe dla nauczycieli,

http://www.sp8lubin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=549&Itemid=119http://www.sp8lubin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=549&Itemid=119- samouczki - programy Microsoftu: Word, Exel i Powerpoint

http://www.ceo.org.pl/pl/projekt/news/prezi - prezi krok po kroku po polsku

http://blogiceo.nq.pl/siec1/ - blog sieci 1 (Dźwirzyno, Szkoła Podstawowa, Mechowo, Szkoła Podstawowa, Police, Szkoła Podstawowa nr 8, Szczecin, Szkoła Podstawowa nr 7, Świnoujście, Szkoła Podstawowa nr 6.)

http://www.ceo.org.pl/pl/cyfrowaszkola/poradnik/poradnik-narzedziowy - poradnik narzędziowy CEO

 

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

http://cyfrowa-wyprawka.org/aktualnosci

http://www.321internet.pl/,

http://dzieckowsieci.fdn.pl/.

 

http://aleklasa.pl/  - serwisem informacyjnym pomocny nie tylko przy powtórce przed klasówką czy egzaminem, ale również w wyborze kierunku studiów i przyszłej pracy. Na tej stronie pojawiać się będą artykuły dotyczące zawodów różnych branż oraz ich specyfiki, informacje o nowych możliwościach studiowania, szkołach wyższych i ośrodkach akademickich. Autorzy strony będą podpowiadać, gdzie można pracować mając konkretne zainteresowania i zdolności oraz w co inwestować swój czas i wysiłek, aby lepiej przystosować się do nowych wymogów rynku pracy.

 

http://www.thatquiz.org/pl/ - link do super stronki z gotowymi testami z zakresu matematyki, chemii, języków obcych, geografii, biologii. Każdy test ma trzy poziomy trudności. sprawdzane on-line, z możliwością poprawy.

 


Samouczek:

Wyszukiwanie informacji w Internecie

Opis:

Z tej lekcji dowiesz się, jak korzystać z ciekawych funkcji wyszukiwarki Google: jak stworzyć frazę do wyszukania zaawansowanego, jak wykorzystać tzw. katalogi stron, jak wykorzystać Google w roli kalkulatora i zabezpieczyć się przed niepożądanymi treściami.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/478/

 

 

 

 

Samouczek:

Microsoft Word 2010 - Lekcja 1

Opis:

W pierwszej lekcji samouczka poznasz podstawowe możliwości programu Microsoft Word. Dowiesz się jak zapisywać, otwierać i stworzyć nowy dokument. Po ukończeniu wszystkich lekcji będziesz w stanie stworzyć atrakcyjny wizualnie dokument i zdobędziesz wiedzę, która ułatwi Ci dalsze poznawanie całego pakietu MS Office.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1656/

 

 

Samouczek:

Microsoft Word 2010 - Lekcja 2

Opis:

W drugiej lekcji samouczka poznasz podstawowe możliwości edycyjne, takie jak: kopiowanie tekstu, wybór czcionki, zmiana jej rozmiaru i stylu, zarządzanie akapitami i tworzenie listy.

 

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1657/

 

 

Samouczek:

Microsoft Word 2010 - Lekcja 3

Opis:

W trzeciej lekcji samouczka nauczysz się jak wstawić do dokumentu tabelę, obrazek oraz nagłówek i stopkę.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1658/

 

 

 

 

Samouczek:

Microsoft Word 2010 - Lekcja 4

Opis:

W czwartej lekcji samouczka dowiesz się jak zmienić układ strony, jej rozmiar, kolor i położenie.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1659/

 

 

 

 

Samouczek:

Microsoft Word 2010 - Lekcja 5

Opis:

W piątej i ostatniej lekcji samouczka dowiesz się jak korzystać z narzędzi sprawdzania pisowni, tłumaczenia tekstu, dodawania komentarzy i trybu śledzenia zmian.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1660/

 

 

 

 

Samouczek:

Microsoft Excel 2010 - Lekcja 1

Opis:

W pierwszej lekcji samouczka poznasz podstawowe możliwości programu Microsoft Excel. Dowiesz się jak wypełniać komórki arkusza danymi oraz jak je formatować. Po ukończeniu wszystkich lekcji stworzysz arkusz, który samodzielnie wykona obliczenia i zaprezentuje dane w postaci tabel i wykresów.

 

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1661/

 

 

Samouczek:

Microsoft Excel 2010 - Lekcja 2

Opis:

W drugiej lekcji samouczka nauczysz się dodawać nagłówki tabeli, filtrować i sortować dane oraz tworzyć tabele wykorzystujące gotowe style i formatowanie warunkowe.

 

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1662/

 

 

Samouczek:

Microsoft Excel 2010 - Lekcja 3

Opis:

W trzeciej lekcji samouczka nauczysz się wykorzystywać podstawowe formuły obliczeń.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1663/

 

 

 

 

Samouczek:

Microsoft Excel 2010 - Lekcja 4

Opis:

W czwartej lekcji samouczka nauczysz się wstawiać do arkusza wykres reprezentujący dane zapisane w tabeli.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1664/

 

 

 

 

Samouczek:

Microsoft Excel 2010 - Lekcja 5

Opis:

W piątej i ostatniej lekcji samouczka nauczysz się tworzyć tabelę przestawną oraz wykres przestawny.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1665/

 

 

 

 

Samouczek:

Microsoft PowerPoint 2010 - Lekcja 1

Opis:

W pierwszej lekcji samouczka poznasz podstawowe możliwości programu Microsoft PowerPoint. Dowiesz się jak dodawać, edytować i usuwać slajdy prezentacji. Po ukończeniu wszystkich lekcji będziesz w stanie stworzyć atrakcyjną prezentację multimedialną.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1655/

 

 

 

 

Samouczek:

Microsoft PowerPoint 2010 - Lekcja 2

Opis:

W drugiej lekcji samouczka dowiesz się jak zwiększyć wizualną atrakcyjność prezentacji przy wykorzystaniu motywów oraz jak je edytować.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1654/

 

 

Samouczek:

Microsoft PowerPoint 2010 - Lekcja 3

Opis:

W trzeciej lekcji samouczka nauczysz się stosować efekty przejścia między slajdami prezentacjami.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1653/

 

 

Samouczek:

Microsoft PowerPoint 2010 - Lekcja 4

Opis:

W czwartej lekcji samouczka nauczysz się tworzyć animacje korzystając z dostępnych wzorów.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1652/

 

 

Samouczek:

Microsoft PowerPoint 2010 - Lekcja 5

Opis:

W piątej i ostatniej lekcji samouczka nauczysz się edytować tempo prezentacji oraz zapisywać ją w różnych formatach

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1651/

 

 

Samouczek:

Jak wykorzystać bezpłatne aplikacje Google do stworzenia własnej platformy e-learning i prowadzenia zajęć w Internecie? Konto Gmail i internetowy album zdjęć Picassa

Opis:

Podczas tej lekcji dowiesz się:
- Jak założyć i obsługiwać konto poczty elektronicznej Gmail.
- Jak stworzyć internetową galerię zdjęć za pomocą programu Picassa.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1680/

 

 

 

 

Samouczek:

Jak wykorzystać bezpłatne aplikacje Google do stworzenia własnej platformy e-learning i prowadzenia zajęć w Internecie? Kalendarz

Opis:

Podczas tej lekcji dowiesz się:
- Jak działa kalendarz Google.
- Jak ustawić powiadomienia e-mail o ważnych wydarzeniach.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1681/

 

 

Samouczek:

Jak wykorzystać bezpłatne aplikacje Google do stworzenia własnej platformy e-learning i prowadzenia zajęć w Internecie? Internetowe prezentacje

Opis:

Podczas tej lekcji dowiesz się:
- Jak działają dokumenty Google.
- Jak stworzyć prezentację projektu szkolnego.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1683/

 

 

 

 

Samouczek:

Jak wykorzystać bezpłatne aplikacje Google do stworzenia własnej platformy e-learning i prowadzenia zajęć w Internecie? Internetowe dokumenty i współpraca online

Opis:

Podczas tej lekcji dowiesz się:
- Jak działa funkcja wspólnej pracy nad dokumentem Google.
- Jak wstawić komentarze.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/1684/

 

 

 

 

Samouczek:

Wordpress krok po kroku

Opis:

WordPress to najpopularniejsza na świecie i całkowicie bezpłatna platforma do tworzenia blogów. Moduł prezentuje jego funkcje i zasady obsługi.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/606/

 

 

 

 

Samouczek:

Montaż filmów w Windows Movie Maker

Opis:

Dzięki temu szkoleniu zdobędziesz umiejętność samodzielnego montowania nagranych filmów. Dowiesz się jak zaimportować zdjęcia czy klipy, jak zastosować efekty filmowe w pokazie, jak utworzyć plik filmowy.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/480/

 

 

Samouczek:

Szkolenie GIMP

Opis:

Poznaj program, dzięki któremu możesz samodzielnie wykonywać grafiki i symulacje. Nauczysz się jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia aby nie powiększało niepotrzebnie prezentacji. Jak połączyć kilka zdjęć w ciekawą kompozycję. Jak zastosować efekty postarzenia czy uzyskać oryginalne napisy do wykorzystania w prezentacji czy na stronie internetowej.

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/476/index.html

 

 

Samouczek:

Tworzenie stron WWW

Opis:

W programie Zajączek stworzysz własną stronę internetową z tekstem, zdjęciami, odnośnikami do innych stron lub do e-maila. Dowiesz się jak rozmieścić tekst i zdjęcie na stronie wykorzystując tabele i jak opublikować stronę czyli umieścić w Internecie.

 

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/483/

 

 

Samouczek:

Microsoft Windows SharePoint Services

Opis:

Lekcja pokazuje jak wspólnie, w kilka osób pracować nad tym samym dokumentem (jak utworzyć obszary robocze, jak przydzielić uprawnienia do poszczególnych fragmentów np. tekstu, jak przekazywać sobie poprawki przez Internet, do czego służy historia pracy nad dokumentem).

 

http://www.nai.edu.pl/lessons/549/wss_01.html

 

Arkusze kalkulacyjne

https://support.google.com/drive/answer/140784?hl=pl&topic=20322&rd=1

Dokumenty tekstowe

https://support.google.com/drive/answer/143206?hl=pl&topic=21008&rd=1

Prezentacje

https://support.google.com/drive/answer/126127?hl=pl&topic=19431&rd=1

Rysunki

https://support.google.com/drive/answer/177123?hl=pl&from=185180&rd=2