Kilka słów o bibliotece

O wartości biblioteki stanowią zbiory. W naszym gimnazjum liczą łącznie 11737 pozycji, z czego książki to 8680 woluminów, 77 to  zbiory specjalne (kasety, płyty CD i DVD) oraz 2980 - podręczniki.

Zbiory biblioteczne obejmują:

•   wydawnictwa informacyjne (encyklopedie, słowniki, leksykony)
  •   podręczniki, programy nauczania
  •   lektury do języka polskiego
  •   literaturę popularnonaukową
  •   wydawnictwa albumowe
  •   wydawnictwa o tematyce regionalnej
  •   wydawnictwa wspierające realizację edukacji europejskiej
  •   pedagogikę i metodykę nauczania
  •   beletrystykę dla dorosłych
  •   dokumenty niepiśmiennicze (filmy, programy edukacyjne na kasetach video, płytach CD i DVD)
  •   czasopisma dla młodzieży i nauczycieli (w tym roku szkolnym 8 tytułów)

Żeby księgozbiór służył nauce, ale i rozrywce młodzieży, rozwijaniu szeroko pojmowanego czytelnictwa, przeprowadzamy ankiety i rozmawiamy z uczniami o tym, jakich książek poszukują. Uzupełnianiu „niedoborów” w bibliotece służy także nastoletnia już akcja przeprowadzana w szkole - „Książka od absolwenta”, wskutek której na półkach bibliotecznych znalazło się wiele bestsellerów wybranych przez ofiarodawców- trzecioklasistów.

Wypożyczanie, korzystanie z czytelni i ICIM-u (Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej) regulują regulaminy wewnętrzne, dostępne w bibliotece.

Wartością także, szczególnie w bibliotece szkolnej, jest to co się w niej dzieje...

nauczyciel bibliotekarz

L. Podgórniak